Öğretmenlik Meslek Kanunu Nedir?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #191
  Victor
  Anahtar yönetici

  öğretmenlik meslek kanunu

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 Eğitim Vizyon Belgesini açıkladı. Belgenin açıklanmasıyla birlikte öğretmenlik meslek kanunu nedir? veya meslek kanunu nedir? gibi konular öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının kafasını kurcalamaya başladı. Açıklanan vizyon belgesindeki bildirilere göre öğretmenlik meslek kanunu nedir sorusuna ilişkin cevaplar ve yapılacaklar öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimlerinin yeniden yapılandırılması başlığı altında ele alınmış.

  1. Öğretmen ve okul yöneticilerinin atanmaları, özlük hakları, çalışma şartları, görevde yükselmeleri ve benzeri diğer unsurları dikkate alan öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmasına ilişkin hazırlık çalışmaları yürütülecektir.
  2. Elverişsiz şartlarda görev yapan yöneticilerin ve öğretmenlerin yararlanması için teşvik sistemi kurulacaktır.
  3. Sözleşmeli öğretmenlerin görev sürelerinin kısaltılması ile ilgili hazırlık çalışmaları yapılacaktır.
  4. Ücretli öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yürütülecektir.
  5. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine ilişkin sertifika ve diplomalarının özlük haklarına hakkaniyetli olarak yansıtılması sağlanacaktır.
  6. Okul yöneticiliği bir kariyer basamağı olarak yapılandırılacak ve profesyonel bir uzmanlık alanı olarak düzenlenerek özlük hakları iyileştirilecektir.
  7. Okul yöneticiliğine atamada belirlenecek nesnel ölçütlerin yanında yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması kullanılacaktır.
  8. İl ve ilçe Milli Eğitim müdürleri Okul Profili Değerlendirme yaklaşımı içinde yer alan ölçütler düzeyinde, il ve ilçedeki öğretmenlerin desteklenmesi ve Okul Gelişim Planları’nın gerçekleşmesi kapsamında yıllık olarak değerlendirileceklerdir.

  Öğretmenlik meslek kanunu ve öğretmenlere teşvik geliyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Öğretmenlik Meslek Kanununun gelecek dönemlerde çıkarılacağını açıkladı. Her öğretmenin birer kahraman olduğuna dikkati çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bizim gözümüzde sayıları 920 bini bulan öğretmenlerimiz, bayrağımızın dalgalandığı her yerde fedakarca görev yapan birer kahramandır. Geri kalmış bölgelerde görev yapan öğretmenlerimizi teşvik edecek birtakım tedbirler alınacak”

  Pedogojik formasyon şartı kalkıyor.

  Öğretmenlik için gerekli olan pedagojik formasyon şartının kaldırılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verileceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

  Sözleşmeli öğretmenlik yeniden düzenlenecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözleşmeli öğretmenlikle alakalı konulara ilişkin olarak “Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. 4 artı 2 olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşme süresini 3 artı 1 toplam 4 yıla indiriyoruz.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.