Çağın Hastalığı Hikikomori Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hikikomori Japonya topraklarında ortaya çıkmış bir kavram. Kelime anlamı olarak ise “hapsedilmiş olma” ve “içeri çekilme” anlamlarına geliyor. İçerik olarak ise genellikle ergen ve bazı yetişkin bireylerin toplumsal yaşamdan çekilmeleri ve aşırı sıklıkla kendilerini toplumdan soyutlamaları olarak bilinmektedir.

Hikikomori Belirtileri Nelerdir?

Bu psikolojik hastalığa sahip bireyler genellikle kendi yaşam alanlarını sadece temel ihtiyaçlar için terk ederler. Bunun dışındaki zamanlarda kendilerini izole ettikleri alanda yaşamlarını sürdürürler. Kimseyle konuşmak istemezler. Kendi alanlarında rahatsız edilmek istemezler. Hikikomori kavramı terim olarak hem bu toplumsal fenomenden genel anlamda bahsederken hem de bu belirtileri gösteren bireylerden bahsederken kullanılır.

Hikikomori Tedavisi Nedir?

Hikikomori tedavisinde öncelikle anne ve baba bu durum hakkında bilinçli olmalı ve durumu kontrol altına almalıdır. Sabırlı olup çocukla iletişim kurmaya çalışmalı, birlikte vakit geçirmeye teşvik edilmelidir. Gerekirse çocuğun hoşlandığı aktivitelere kendileri de dahil olmalı ve çocuğun davranışları takip edilmelidir. Ailece güzel vakitler geçirilmeye çalışılmalıdır.