Çapraz Okuma Tekniği ve Faydaları

kitap ve çay fotoğrafları

Okumak bazı kişiler için bir tutku iken bazı kişiler için ise adeta bir yaşam biçimidir. Bu nedenle okumayı sevenlerin merakı hiçbir zaman bitmez. Bu merakın en üst düzeyinde ise artık okuyucuya bir kitap okumak az gelmeye başlar ve aynı anda birden fazla kitap okumaya başlar. İşte burada karşımıza çapraz okuma tekniği çıkmış olur.

Çapraz Okuma Tekniği Nedir?

Genel olarak akademisyenler, bilim adamları ve araştırmacılar tarafından kullanılan bu yöntem aynı zamanda günlük okumalarda da kullanılan bir yöntemdir. Çapraz okuma tekniği başlarda zor gibi görünen bir yöntem olsa da okuyucu için oldukça keyifli ve eğitici bir sürecin başlamasına yardımcı olur. Basitçe anlatmak gerekirse çapraz okuma tekniği en az iki kitabın aynı anda okunmasını ifade eder.

Çapraz Okuma Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Kitap okumak empati kurma yeteneğini geliştirirken yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi de önler. Stresi azaltırken kelime dağarcığınızı da geliştirir. Çapraz okuma tekniği ile kitap okumanın faydalarını daha da artırabilirsiniz.

  • Aynı anda birden fazla kitap okuyarak daha fazla kitap okuyabilirsiniz.
  • Aynı anda birden fazla kitap okuyarak bilgiye daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.
  • Aynı anda birden fazla kitap okumak daha etkili düşünmenize yardımcı olur.
  • Aynı anda birden fazla kitap okumak hem bilimsel alanda hem de kültürel alanda aktif düşünmeye sevk eder.
  • Aynı anda birden fazla kitap okumak farklı fikir ve görüşleri daha kolay karşılaştırmanıza yardımcı olur.

Çapraz Okuma Tekniği Nasıl Uygulanır?

Bu tekniği uygulamak için elinizde en az iki adet kitap bulundurmanız gerekiyor. Bunların kesinlikle kitap olmasına gerek yok. Akademik makaleler veya uzun soluklu araştırmalar da buraya dahil olabilir.

Kitap sayısını belirledikten sonra sıra geldi türünü belirlemeye. Tür konusunda herhangi bir kısıtlamanız yok. Farklı türler de olabilir; aynı türler de olabilir. Ancak başlangıçta aynı türlerle okumalar yapmanız önerilir.

Yapılan araştırmalara göre bu yöntem herhangi bir karışıklığa neden olmadan yukarıdaki faydaları da sağlamakta.

bulanık kitap

Çapraz Okuma Tekniği İpuçları

Çapraz okuma tekniğinin ne olduğuna, faydalarına ve nasıl uygulanacağına değindik. Şimdi bu yöntemi en etkili biçimde uygulamak için çeşitli ipuçlarına göz atalım.

Farklı türleri tercih edin

Başlangıçta aynı türlerle başlamak bir kolaylık sağlasa da farklı türleri okumak çapraz okuma tekniğini en verimli kullanmanın yollarından biridir. Bu sayede okumanızda çeşitlilik artacak ve kısa sürede sıkılan biri olmanıza engel olacaktır. Örnek olarak kurgusal bir roman okurken aynı zamanda bir şiir kitabı ve çizgi romanı da okuyabilirsiniz.

Farklı mekanlarda kitap okuyun

Favori kitap okuma yeriniz neresi? Belki yatakta belki kanepede ya da belki de kendinize özel kurduğunuz kitap okuma köşesinde… Farklı mekanlarda kitap okumak da bu yöntemin ana unsurlarından biri. O yüzden kitapları okuyacağınız yeri iyi seçmenizde fayda var. Örneğin işe giderken serviste, tramvayda veya otobüste kitap okumak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit. Halihazırda kitap okuduğunuz mekanların listesini çıkarıp bunları okumak istediğiniz kitap türleriyle eşleştirebilirsiniz. Bu şekilde beyniniz de o mekanda o türe yoğunlaşmış olacağından zamanı oldukça etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

çörek ve ekitap okuyucu

Farklı platformlarda okuyun

Yapılan araştırmalara göre kitap kokusu o kitaba karşı olan duygularınızı daha baskın hale getiriyor. Bu nedenle bazı insanlar için aşık oldukları kitaplar ve başının ucundan ayıramadıkları kitaplar vardır.

Bu insanların aksine okuduğu kitabın sayfalarını eliyle çevirmese hatta sayfalarını görmese bile okumaktan keyif alan insanlar da var. Eğer siz de böyle biriyseniz çapraz okumalarınızda kullanacağınız kitapları e-kitap veya sesli kitap formatında seçebilirsiniz. Örneğin evdeyken Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağını elinize alıp okurken, iş yolunda Lev Tolstoy’un İnsan Ne İle Yaşar kitabını sesli olarak dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

Ruh halinize göre okuyun kitaplığınıza göre değil

Kitaplığınızdaki veya okuma listenizdeki kitapları bitirmek için okursanız okuduğunuz kitabın vermek istediği mesajı almanız mümkün olmayabilir. Zaten çapraz okuma tekniği ile birlikte zamanı etkili kullanarak daha fazla kitap okuyacağınızdan zaman sorunu ortadan kalkmış oluyor. Bu nedenle okuyacağınız kitapları ruh halinize göre hangisini okumak istediğinize göre belirleyin.


Kendimiz için, sevdikleriniz için, gelecek nesiller için, ülkemiz için, diğer insanlar için ve hatta tüm dünya için okumamız gerekiyor.