Yapay Zeka Yardımıyla Yazılı Sınav Nasıl Hazırlanır?

Son zamanlarda yükselişte olan yapay zeka artık her alanda kendini göstermeye başladı. İnsanlar yapay zekanın işini ellerinden alacağını düşünse de yapay zekanın hiçbir zaman insan aklının yerini alamayacağını söyleyebiliriz. Filmlerde gördüğümüz yapay zeka bazen dünyanın sonunu getirmeye çalışan bir bilgisayar olarak bazen bir sistemi çökertmeye çalışan bir virüs olarak bazen de insanlığın kendi kendine zarar verdiğini düşünerek insanlığın sonunu getirmeye çalışan bir robot olarak karşımıza çıktı.

Günümüzde yapay zekaya, işlerin daha hızlı yapılmasında veya fikirlerin tükendiği durumlarda imdadımıza yetişen bir araç olarak bakabiliyoruz. Şu ana kadar yapay zeka metin özetleme, toplantı notu hazırlama, yazılan bir yazıyı iyileştirme, tez ödevi hazırlama, beyin fırtınası, kodlama gibi birçok alanda kullanıldı. Biz bu yazıda yapay zekadan yardım alarak bir yazılı sınav nasıl hazırlanır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunu yaparken de çoktan seçmeli, açık uçlu ve doğru yanlış soru tiplerini de deneyeceğiz.

Yapay zeka kavramı, çok genel bir tanımlama olsa da günümüzde yapay zekanın birçok adı var. Hayır, bunlardan biri SkyNet değil. Kendini bir dil işleme modeli olarak gören Open AI; yazdığınız metinleri görselleştiren Midjourney, Leonardo AI ve Notion gibi yapay zeka yazılımlarını sistemlerine entegre etmiş uygulamalar günümüzde yapay zekanın aldığı isimlerden sadece birkaçı.

Biz, amacımıza uygun olarak Open AI ve Notion uygulaması örneği üzerinden gideceğiz.

Yapay Zeka Modeli Open AI ile Yazılı Sınav Hazırlama

Yazılı sınav hazırlarken Open AI kullanmak oldukça kolaydır. Sadece belirli bir konu hakkında sorular yazmanız ve Open AI’a sormak istediğiniz konuları iletmeniz yeterlidir. Open AI, ona belirli bir konu hakkında sorular sorduğunuzda, bu sorulara uygun yanıtlar sunar. Bu yanıtları kullanarak, yazılı sınav sorularınızı hazırlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken yapay zekanın dilinden de anlamanız gerek. Ben, Robot filminde Alfred Lanning’in hologramının Dedektif Del Spooner’a dediği gibi “Verebileceğim cevaplar kısıtlı, doğru soruları sorman gerek.”

Öğretmenlerin Open AI’yi kullanırken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle, Open AI’ın cevaplarına güvenmenin yanında, yanıtları kontrol etmek için zaman ayırmak gerekir. Ayrıca, Open AI’ın yanıtlarını kendiniz de düşünmeli ve bu yanıtların doğru olduğundan emin olmalısınız.

Notion ile Yapay Zeka Destekli Yazılı Sınav Hazırlama

Open AI ile soru hazırlamak her ne kadar kolay olsa da kullanılabilirlik açısından Notion’a göre biraz daha uğraştırıcı. Eğer Open AI’ın sadece belli bir konu hakkında soru hazırlamasını isterseniz kendisi nasıl uygun görüyorsa, o şekilde soru hazırlayabilir. Ancak elinizdeki konuları ve müfredatı Notion üzerinde yapay zekaya açıklayıp bunlar hakkında soru hazırlamasını isterseniz, daha isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Basitçe anlatmak gerekirse, yapay zeka ile ne kadar konuşur ona ne kadar bilgi verirseniz onun vereceği cevaplar, isteğinize en yakın cevaplar olacaktır.

Yapay Zeka ile Yazılı Sınav Hazırlama Süreci ile İlgili Küçük Bir Not

  • Açık uçlu sorular: Yapay zeka, genellikle açık uçlu sorulara verdiği yanıtlarda daha az başarılıdır. Bu nedenle, yazılı sınavlarda kullanacağınız açık uçlu sorular için yapay zekaya güvendiğiniz kadar kendi zekanıza da güvenin.
  • Çoktan seçmeli sorular: Yapay zeka, çoktan seçmeli sorular için oldukça başarılıdır. Seçenekleri uygun şekilde hazırlayabilir ve çeldiriciler de koyabilir. Ancak yine de bu çeldiricileri kontrol etmekte fayda var.