Daha Az Ödev Vermek Daha İyi Sonuçlar Verebilir

Ödevlerin fazlalığı öğrencilerin en büyük şikayetidir. Sık sık aşırı çalışma şikayetleri duyduğunuzda, bunun meşru bir endişe olup olmadığını veya öğrencilerin en az direnç gösteren yolu seçmeye çalıştıklarını anlamak zor olabilir. Bir öğretmen olarak, sağlıklı bir denge kurduğunuzdan emin olmak istersiniz.

İşte öğrencilerinizin ödev yükünü azaltmayı düşündürecek beş neden:

1. Öğrenciler öğrenmeye teşvik edilmelidir.

Okulun amacı, öğrencilere nasıl öğreneceklerini ve öğrenmeyi sevmeyi öğretmek olmalıdır. Öğrencilerinize sadece balık vermek istemezsiniz; Onlara balık tutmayı da öğretmelisiniz. Dersler, tartışmalar ve okumalar öğrencilerin ilgisini çekmeli ve onları konuya katılmaya teşvik etmelidir.

Bununla birlikte, çoğu zaman öğretmenler bunalır ve daha fazla ev ödevleri verir. Eğitimciler, ödevin veya materyalin “öğretmesine” izin vermekten kaçınmalıdır. Bunun yerine, sınıfta anlatılanları uygulamak veya yeni materyallere çok kısa bir giriş yapmak için yer vermelidirler.

Ev ödevleri verildiğinde en azından ilgi çekici olmalıdır. Okuduğunuz bir metnin içinde yer alan karakter için bir Facebook profili veya instagram hesabı açmak gibi öğrencilerinizin hoşlanabileceği ödevler bulmaya çalışın. Öğrencilerin daha yönetilebilir bir ödev yükü olduğunda, okul ve genel olarak öğrenme konusunda daha heyecanlı olduklarını görebilirsiniz.

2. Daha İyi Dinlenmiş ve Odaklanmış Öğrenci

Öğretmenlerin hatırlaması gereken bir şey; saatlerce ödevleri varsa, özellikle lise öğrencileri için okul günlerinin öğrenciler için ne kadar uzun olabileceğidir. Normalde okula sabah 7 ile 8 arasında gelirler, öğleden sonra 3’e kadar okulda kalırlar, akşam 5 veya 6’ya kadar okul sonrası aktiviteleri olabilir ve akşam yemeğini yedikten sonra akşam 7 veya 8’e kadar ödevlerine başlayamayabilirler. Öğrencilerinizin sadece 1-2 saatlik bir ödev yükü olsa bile, bu akşam 9-10’a kadar yatamayacakları anlamına gelir.

Uyku, büyümekte olan çocuklar ve gençler için inanılmaz derecede önemlidir. Öğrenciler kesinlikle tüm geceyi dışarı çıkmayı veya okulla ilgili olmayan nedenlerle geç saatlere kadar kalmayı seçebilirken, öğretmenler ev ödevlerinin ve okulun öğrencilerinin uykuları üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışmalıdır. Daha az ödev vermek, muhtemelen öğrencilerinizin daha fazla uyuma fırsatına sahip olacağı anlamına gelir; bu da, ertesi gün daha uyanık ve dersle meşgul olacakları anlamına gelir.

3. Boş Zaman Onları Çok Yönlü Yapar

Pek çok öğrenci, özellikle lise öğrencileri, okulu hayatlarının büyük bir bölümünde kapana kısıldıkları bir odayla ilişkilendirir ve bu kutunun dışında olmaktan başka bir şey istemezler. Açıkçası, öğrenciler (ve genel olarak insanlar) boş zamanlarını, sosyal medyada saatlerce vakit geçirmek ve internette gezinmek gibi verimsiz bir şekilde kullanabilirler. Ancak birçok öğrenci, ödev yükünün, sevdikleri eğlenceli şeyleri yapmalarını engellediğini düşünüyor.

Öğrencilerin okul dışında bir yaşamları olması önemlidir ve daha az ödev vermek, bu tür etkinlikler için daha fazla zamanları olduğu anlamına gelir. Öğrenciler çok yönlü bireyler olmalıdır: Ev ödevleriyle aşırı yüklenirlerse, diğer alanlarda gelişemezler. Bir öğretmen olarak, bununla çok ilgili olduğunuz için, öğrencilerin okula aynı derecede ilgileri varmış gibi bilinçaltında hareket etmek kolaydır. Gerçek şu ki, öğrenciler umutsuzca okul dışında bir hayat istiyorlar ve onları bunu sağlıklı bir şekilde geliştirmeye teşvik ederseniz bir öğretmen olarak daha verimli olabilirsiniz.

4. Dengeli Bir İş Yükü, Farkındalığı Destekler

Öğrenciler genellikle fazla çalıştıkları için ev ödevlerinden şikayet ederler. Genel olarak, birçok öğrencinin ev ödevlerinde ve okulda öğrendiklerini gözden geçirme ve uygulamada sorun olmadığına inanabilirsiniz. Ancak her öğretmen sınıfının en önemli olduğunu düşündüğünden, öğrenciler genellikle bir gecede birkaç saat ev ödevi yaparlar. Bununla birlikte, sizin ve meslektaşlarınızın her hafta verdiğiniz ödevler hakkında konuşmanız önemlidir. Öğrencilerinizin günde 4-5 saat ev ödevi yapmasını istemezsiniz.

Öğrencilerinizi asla iş yükleri nedeniyle bocalayacakları bir duruma sokmak istemezsiniz. Yükü biraz azaltırsanız, daha az yorgun ve daha dikkatli, uyanık öğrencileriniz olur.

5. Aile Zamanı Refah İçin Değerlidir

Bu son nokta genellikle unutulur. Öğrenciler akşamları aileleri ile vakit geçirme fırsatına sahip olmalıdır. Artık her ikisi de tam zamanlı çalışan birçok çiftle birlikte, öğrenciler genellikle öğretmenlerini ailelerini gördüklerinden daha fazla görüyorlar. Öğrenciler ödevlerini bir saatten az yapıp, aileleriyle oyun oynamak, film izlemek veya sadece konuşmak için bir saat daha fazla vakit geçirirlerse, bu sadece ailenin sağlığına değil, öğrencinin refahına da büyük katkı sağlayacaktır. Böylece ebeveynler çocuklarının hayatlarına daha fazla dahil olacağından disiplin sorunları da en aza inmiş olacaktır.


Daha az ödev vererek, öğrencilerin öğrenmeyi seveceklerini, daha fazla uyuyacaklarını, dışarıdaki aktivitelerle daha çok eğleneceklerini, daha az çalışacaklarını ve aileleriyle daha fazla vakit geçireceklerini göreceksiniz.

Buna bir şans vermek istiyorsanız, öğrencilerinizin ödev yükünü azaltmanın pratik yollarını düşünmelisiniz.