Zoom Canlı Ders Oluşturma ve Başlatma

Milli Eğitim Bakanlığı artan koronavirüs vakalarından dolayı tekrar uzaktan eğitime dönüş kararı aldı. Uzaktan eğitim EBA TV üzerinden verildiği kadar öğrencilerin kendi öğretmenleri tarafından da veriliyor. Canlı dersleri oluşturmada genelde Zoom uygulaması tercih ediliyor. Peki Zoom uygulaması kullanarak canlı ders nasıl oluşturulur?

Zoom İndirme ve Kayıt Olma

Zoom uygulaması ile canlı ders oluşturmak için öncelikle uygulamayı bilgisayara indirin: Zoom İndir

İlgili sayfada Download butonuna tıkladıktan sonra uygulamayı yüklemeye başlayın.

Uygulama kurulumu bittikten sonra karşınıza gelen pencereden çeşitli kayıt olma seçenekleri karşınıza gelecektir. Sağ kısımda yer alan bölümden Google hesabınız ile ya da Facebook hesabınız ile doğrudan bağlanabilirsiniz. Dilerseniz sağ altta bulunan Sign Up Free bağlantısından e-posta adresiniz ve farklı bir parola ile zoom hesabı oluşturabilirsiniz.

Hesap işlemini bitirdikten sonra sıra geldi toplantı yani canlı ders oluşturma kısmı.

Zoom Canlı Ders Oluşturma

Dilerseniz Schedule bölümünden her ders için ayrı bir program oluşturabilirsiniz. Ama bunu her hafta her ders için ayrı ayrı yapacağınızı düşünürsek çok zahmetli bir iş olacağı belli. O yüzden en basit yöntem olarak New Meeting’in yanında yer alan küçük ok simgesine tıklayın ve id numaranızın üstüne gelin.

Copy Invitation seçeneğine tıkladıktan sonra bir not defteri açın ve kopyalanan bilgileri yapıştırın. Şuna benzer bir şey çıkacaktır.

İkinci Öğretmen is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
Topic: İkinci Öğretmen's Zoom Meeting
Time: This is a recurring meeting Meet anytime
Join Zoom Meeting
https://us04web.zoom.us/j/44***6***5?pwd=N1IyejRGRV***U1YN***WGI4VXNu***9
Meeting ID: 4** *** ***5
Passcode: *******

Buradan alacağınız tek kısım https ile başlayan link bölümü. Bunu alıp EBA platformunda yer alan canlı ders oluşturma kısmında Ders Linki alanına yapıştırın. EBA üzerinden canlı ders oluşturmak için ilgili bağlantıyı takip edin: EBA Harici Canlı Ders Oluşturma Nasıl Yapılır?


Burada ayrı ayrı planlama yapmak yerine kendi toplantı bağlantımızı paylaşmış olduk. Öğrenci sadece ders saatleri içerisinde EBA platformu üzerinden önüne çıkan butona bastığında bağlantıya katılabilecek. Siz de dersi başlatmış yani kendi toplantınıza girmiş olduğunuz için buluşabileceksiniz. Eğer siz bilgisayar başında değilseniz öğrenciniz “Sunucunun toplantıyı başlatması bekleniyor…” gibi bir uyarı alacaktır.